LBA Adwokaci i Radcowie Prawni

Przemysław Cichulski - partner
Natasza Granczarek - partner
Marcin Piasecki - partner
Agnieszka Kurzyńska - partner
Zespół specjalistów

Nasze publikacje

Cash pooling

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz legal alert wypełnij formularz.

Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.Akceptuję regulamin*.

Wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie przez LBA Adwokaci i Radcowie Prawni Cichulski Garnczarek Kurzyńska Piasecki Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie, Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa, moich danych osobowych, zgodnie z polskim prawem, w szczególności zaś przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926, ze zm.) w celu i zakresie niezbędnym dla dostarczania mi przez powyższą spółkę w formie elektronicznej informacji o bieżących zmianach stanu prawnego (tzw. legal alert). Przyjmuję do wiadomości, iż mam prawo – w każdym czasie – do wglądu do moich danych osobowych gromadzonych przez powyższą spółkę oraz żądania ich poprawienia lub usunięcia.

26 Październik 2012

Przeszkodą w korzystaniu z usługi cash poolingu rzeczywistego jest konieczność udzielenia poręczeń, w praktyce wszyscy za wszystkich, na olbrzymie, często po prostu nieakceptowalne biznesowo kwoty.
Wyobraźmy sobie bowiem jednego z uczestników, małą spółkę z grupy kapitałowej, która musi poręczyć wobec banku za możliwe zobowiązania pozostałych uczestników i Pool Leadera, co może oznaczać poręczenie na kwotę możliwego salda dodatniego na rachunku tego uczestnika, a wiec kwoty olbrzymie.
Pamiętajmy też, że poręczenie to musi przewidywać limit kwotowy, gdyż dług z tytułu kredytu odnawialnego ma charakter długu przyszłego, a za dług przyszły można poręczyć tylko do kwoty z góry oznaczonej. Oznacza to, że jeśli limit poręczenia jest niższy niż faktyczna kwota długu, kwota nadwyżki od tego poręczyciela nie będzie mogła zostać użyta w usłudze.
Widząc te problemy, przygotowaliśmy dla Państwa rozwiązanie alternatywne, łączące w sobie zalety usługi cash poolingu rzeczywistego (optymalizacje wyniku odsetkowego i płynności), prostotę, pozytywne traktowanie podatkowe (jak na dzień dzisiejszy) przy jednoczesnym braku konieczności wykorzystywania poręczeń.

Zapraszamy do współpracy!


<< Powrót


LBA Adwokaci i Radcowie Prawni

Cichulski Garnczarek Kurzyńska Piasecki
Spółka Partnerska

INFORMACJA O ZMIANIE SIEDZIBY
KANCELARII - NOWY ADRES:

ul. Żurawia 45
00 - 680 Warszawa

tel. +48 (22) 584 7400
faks +48 (22) 584 7401
kancelaria@lbalegal.pl

LinkedinFacebook

© LBA Litigation & Business Attorneys 2020